Санітарно – просвітницька інформація «Правець: небезпека у звичайній рані — захист у щепленні»
Правець: небезпека у звичайній рані — захист у щепленні
Правець – інфекційне захворювання, що може призвести до серйозних ускладнень і навіть смерті. Правець не передається від людини до людини – лише внаслідок травмування, коли пошкоджуються шкіра та слизові оболонки, – тоді в рану можуть потрапити спори збудника.
Перші симптоми правця можуть з’явитися протягом 3–21 дня після інфікування. Це м’язові спазми: інфікованій людині стає дедалі важче ковтати, далі розвивається головний біль, лихоманка та надмірне потовиділення. Ризики смерті від правця досягають 70%.
І Єдиний надійний спосіб захиститися від правця — вакцинація. В Україні вона безоплатна для пацієнта. Це комбіноване щеплення проти правця, дифтерії та кашлюку, що роблять у 2, 4, 6 та 18 місяців, а потім проводять ревакцинацію у 6 років та 16 років. А з 26 років – планова ревакцинація для дорослих обов’язкова кожні 10 років.
Детальніше про правець, планову та екстрену вакцинацію проти правця шукайте на Національний портал з імунізації.
Єдиний надійний спосіб захиститися від правця — вакцинація. В Україні вона безоплатна для пацієнта. Це комбіноване щеплення проти правця, дифтерії та кашлюку, що роблять у 2, 4, 6 та 18 місяців, а потім проводять ревакцинацію у 6 років та 16 років. А з 26 років – планова ревакцинація для дорослих обов’язкова кожні 10 років.
Детальніше про правець, планову та екстрену вакцинацію проти правця шукайте на Національний портал з імунізації.
АЛГОРИТМ ПРОФІЛАКТИКИ ПРАВЦЯ ПРИ ТРАВМАХ
Якщо ви отримали травму, дійте за наступним алгоритмом профілактики правця з урахуванням наявних у вас щеплень та характеристик травми.
Важливо! Особа вважається захищеною проти правця, якщо вона отримала щонайменше три щеплення і від останнього щеплення/ревакцинації минуло менше ніж 5 років. У такому випадку імунопрофілактика правця не проводиться.
УВАГА! Якщо травма отримана при укусі твариною – зверніться до травматологічного пункту для отримання імунопрофілактики сказу!
Якщо вакцинація раніше не проводилася взагалі, було отримано дві або менше дози чи дані про вакцинацію взагалі відсутні, то дійте за наступним алгоритмом, залежно від характеристики рани (інфікована/або неінфікована).
Анамнез вакцинації проти правця «Неінфікована рана» «Інфікована рана»
Вакцина, що містить працевий анатоксин (АП) ППС/ППЛІ (протиправцева сироватка /протиправцевий людський імуноглобулін) Вакцина, що містить працевий анатоксин (АП) ППС/ППЛІ (протиправцева сироватка /протиправцевий людський імуноглобулін)
Невідомий, або <3 доз серії вакцинації Так Ні Так Так
3 та > доз та <5 років від останньої ревакцинації Ні Ні Ні Ні
3 та > доз та термін 5-10 років від останньої ревакцинації Ні Ні Так Ні
3 та > доз та термін >10 років від останньої ревакцинації Так Ні Так Ні
АП – анатоксин правцевий; ППЛІ – протиправцевий людський імуноглобулін; ППС – протиправцева сироватка.